Sposoby na obliczenie maksymalnego wymiaru okna

Zasadniczo użytkownicy różnych budynków i przestrzeni wewnętrznych w obiektach czy to mieszkaniowych, usługowych czy nawet przemysłowych, dzielą się na dwie kategorie; tych którzy chcą mieć jak największy dostęp naturalnego światła i tych, którzy go nie lubią. W zależności od tego co preferują i przede wszystkim na to, jaki mają osobisty wpływ na to, jaka będzie wielkość przeszkleń w danym lokalu, wybierają albo całe systemy przeszkleń, albo na odwrót, najmniejsze okna mieszczące się w  granicach norm odnoszących się do nasłonecznienia. Niewiele osób bierze pod uwagę tak ważna kwestię, jak maksymalne  wymiary okien. Dziś bowiem powszechnie uważa się, że technika nie stawia przed nami żadnych barier, a więc jeśli chcemy okno otwieralne lub tylko uchylne o wymiarach 5 m x 5 m to nie jest to żaden problem. Nic bardziej mylnego.

Okna to jedne z najważniejszych elementów w budynku i muszą odpowiadać dość ścisłym i rygorystycznym nomom, dzięki czemu stanowią bezpieczne i funkcjonalne elementy montowane w ścianach zewnętrznych każdego budynku. Dlatego właśnie istnieją określone parametry regulujące ich wielkość, które stanowią ważne, ponieważ nieprzekraczalne granice, dla producentów różnych systemów. Każde skrzydło okienne to w technicznym ujęciu system, składający się z kształtowników głównych i pomocniczych, które wraz ze stalowym wzmocnieniem lub nowoczesnym rozwiązaniem tworzonym z  szyby zespolonej i dodatkowych kształtowników, tworzą spójną i stabilną konstrukcję. Można też tradycyjne rozwiązania z wzmocnieniem stalowym łączyć z nowymi technologiami, jednak nadal, pomimo tego, że wymiary okna stają się nieco bardziej "elastyczne" to  obowiązują obliczenia statyczne, które pozwalają wyznaczyć maksymalną wielkość takiego skrzydła.

Ograniczenia konstrukcji okna
Ograniczenia konstrukcji okna

Sposoby obliczeń statycznych

  • Pierwszym i dość czytelnym sposobem obliczenia maksymalnego wymiaru skrzydła okiennego, jest wykres statyczny, który po wprowadzeniu określonych wielkości i parametrów, na prostym wykresie przedstawi uzyskane wyliczenia.
  • Drugim sposobem przeprowadzenia analizy statycznej jest tabela statyczna. Stanowi ona nic innego jak swoisty przedmiar robót, a więc zestawienie wszystkich kształtowników skrzydeł okiennych wraz z dopuszczalnymi szerokościami i wysokościami konstrukcji tych elementów. Jest to dość łatwy sposób na poznanie maksymalnej wielkości interesującego nas skrzydła, ale bywa uciążliwe, ze względu na ilość zawartych w tabeli informacji i pozycji.
  • Ostatnim, trzecim sposobem analizy statycznej, jest prosty rachunek matematyczny pozwalający wyznaczyć maksymalne pola powierzchni dla całych konstrukcji wykonanych z konkretnych modeli skrzydeł okiennych.

Ten ostatni sposób to najszybsza droga do wyliczenia, nawet na własną rękę, maksymalnego wymiaru skrzydła, a tym samym szybkiej oceny tego, jakiej wielkości będzie dane przeszklenie. Niestety dla wielu osób, technika, choć szybko się rozwija, to nadal podlega pod pewne podstawowe zasady fizyki i grawitacji stanowiące czynniki, które skutecznie ogranicza fantazję. Aby bowiem okno było funkcjonalne i posiadało wszystkie, zadane mu właściwości, musi spełniać określone paramenty, tak aby nadal było oknem.