Okna dopasowane do Ciebie

Zastanawiasz się nad wymianą okien? Poszukujesz nietypowych kolorystycznych rozwiązań? Zapoznaj się z możliwościami, jakie dają okna PCV.

Okna oczami domu

Jak wiadomo, okna oprócz oczywistej funkcji, jaką spełniają, stanowią także element dekoracyjny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na całe szczęście już dawno minęły czasy, kiedy jedynym dostępnym powszechnie kolorem okien PCV była biel. Obecnie możemy wybierać spośród czterech rozwiązań, które umożliwiają dowolną kolorystykę okien. Są to:

  • jednostronne lub dwustronne okleinowanie kształtowników okiennych foliami;
  • jednostronne powlekanie jego powierzchni warstwą kolorowego szkła akrylowego tzw. PMMA w procesie produkcji kształtownika;
  • jednostronne lub dwustronne malowanie odpowiednimi farbami kształtowników białych na dowolne kolory palety barw RAL;
  • jednostronna zmiana koloru okna przez założenie na białe kształtowniki okienne z PVC nakładek aluminiowych malowanych proszkowo na dowolną barwę z palety kolorów RAL.

Folie

Folie umożliwiają oklejenie okna dowolną kolorystyką i teksturą. Zatem okna PCV mogą z powodzeniem imitować dowolne drewno - sosnę, mahoń, dąb - lub być w dowolnym, nawet najbardziej nietypowym kolorze. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od kolorystyki folii, a ta jest bardzo bogata. Jedyną wadą tego rozwiązania jest niezbyt wielka trwałość folii - wszelkie uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku użytkowania okien lub np. w skrajnych przypadkach, opadu gradu, mogą powodować widoczne gołym okiem uszczerbki. Za to okna w okleinie to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze.

okno w okleinie
okno w okleinie

PMMA - szkło akrylowe

Metoda ta polega na współtłoczeniu koloru już na etapie produkcji białego kształtownika. Tak że nie jest on oklejany postprodukcyjnie, jak ma to miejsce w przypadku folii. Szkło akrylowe jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe od folii, ale co ciekawe - także od klasycznego tworzywa PCV, z którego wykonywane są tradycyjne białe okna. Ramy okienne wykonane tą techniką są jednobarwne i matowe. Nie są w stanie imitować tekstury drewna, jednak są bardzo estetycznym rozwiązaniem i trwałym.

Lakierowanie

Okna PCV można także lakierować. Nie należy tego jednak robić w domu, ponieważ takie lakierowanie wymaga odpowiedniego sprzętu, temperatury oraz doświadczenia. Najlepiej pozostawić to w gestii specjalistów i zamówić lakier o odpowiednim dla nas kolorze.

Aluminiowe nakładki

Ostatnim rozwiązaniem, które zasługuje na uwagę, są aluminiowe nakładki, które są nakładane bezpośrednio na kształtowniki. Dzięki temu osiągamy bardzo oryginalny i ciekawy estetycznie efekt połączenia PCV z aluminium, które dodatkowo może być barwione na dowolnie wybrany przez nas kolor. To rozwiązanie sprawia, ze zdecydowanie nasze okna mogą być dostosowane indywidualnych potrzeb i budynku.

Powyżej przedstawiliśmy cztery najpopularniejsze i szeroko stosowane sposoby na kolorowe okna. Indywidualny projekt i jego koszt najlepiej skonsultować z przedstawicielem renomowanej firmy, profesjonalnie zajmującej się produkcją okien.