Towar niezgodny z umową. Co robić?

Co to znaczy, że towar jest niezgodny z umową?

Towar niezgodny z umową to nie tylko ten, który jest wadliwy. Jeśli po zakupie dostrzegamy, że w rzeczywistości nasz towar jest inny niż zapewniał sprzedawca, wówczas mamy prawo do reklamacji spowodowaną występowaniem tej niezgodności. Argumentując reklamację, zwróćmy uwagę na to co mówił sprzedawca sprzedający towar, co opisał w aukcji lub ofercie internetowej, a nawet na to co znajduje się w karcie gwarancyjnej i instrukcji obsługi (bywa, że instrukcja obsługi mówi o tych właściwościach towaru, którego w rzeczywistości ów towar nie ma).

Z towarem niezgodnym z umową mamy do czynienia wówczas, gdy kupiliśmy na aukcji internetowej spodnie myśląc o tym, że mają one kolor czerwony. Jeśli jednak docierają do nas spodnie o kolorze różowym, wówczas mamy prawo domagać się uznania naszej reklamacji z uwagi na to, że towar jest niezgodny z opisem.

A co z produktami spożywczymi?

Poza tym, towarem niezgodnym z opisem jest mleko, które jest nieświeże, mimo że nie upłynął jeszcze termin ważności. Producent i sprzedawca mają za zadanie dostarczyć konsumentowi świeżego produktu, bo pod pojęciem mleka w kartonie klient rozumie coś, co można wypić i się nie rozchorować od tego. Dlatego produkty spożywcze, mimo że nie spisujemy za każdym razem żadnej umowy kupna sprzedaży, gdy je nabywamy, również podlegają pod przepisy prawa konsumenckiego, które określają w tym przypadku, że nastąpiła niezgodność towaru z umową.

paragrafy
paragrafy

Pamiętajmy, że oddając przedmiot do sprzedawcy twierdząc, że jest on niezgodny z umową nie możemy argumentować, że „w reklamie mówili, że to wygląda inaczej“. Sprzedawca nie odpowiada za to, że producent reklamował swój produkt w taki sposób, że podawał w reklamie informacje niezgodne z prawdą. Na marginesie - w Polsce dopiero od niedawna istnieje prawo zakazujące kłamania w reklamach. Jeśli mimo takich przepisów nadal w reklamach pojawiają się mylące lub nieprawdziwe informacje, a my pod wpływem tych informacji decydujemy się na zakup, wówczas mamy prawo pozwać producenta.

Towarem niezgodnym z umową nie jest również taka rzecz, która generalnie spełnia umowę, ale nie spełnia naszych oczekiwań. Jeśli zamówiliśmy wykonanie mebli u stolarza, a on ostrzegł nas, że wykonanie naszego zamówienia nie będzie możliwe, bo na przykład z drewna sosnowego nie powstanie twardy i odporny na ścieranie parkiet, wówczas nie możemy oskarżyć stolarza o to, że ów parkiet w końcu nam się dokumentnie porysował. Czasami spełnienie naszych oczekiwań jest niemożliwe. Jeśli szewc twierdzi, że nie da się zrobić skórzanych podeszew do butów do joggingu, a my mimo wszystko zamawiamy je, to oznacza, że nie możemy później mieć roszczeń do szewca, że wykonał dla nas buty, które w rzeczywistości nie spełniają swoich funkcji.

Co zrobić, jeśli dostaniemy towar niezgodny z umową?

Osoba, którą otrzymała towar niezgodny z umową ma pełne prawo do tego, aby uzyskać od sprzedawcy zwrot gotówki lub też nowy egzemplarz towaru, zgodny z umową. Jeśli transakcja była przeprowadzona przez internet i towar dotarł do nas drogą pocztową, wówczas to sprzedawca pokrywa wszystkie koszty związane z ponownymi przesyłkami.