Uszczelnienie w oknach

Okna produkowane w dzisiejszych czasach różnią się między sobą sposobem zastosowanych w nich uszczelnień. Producenci skupiają się na wykonywaniu okien generalnie z dwóch rodzajów uszczelnień: jedno z nich oznaczone jest symbolem MD (uszczelnienie środkowe), drugie AD (okna bez uszczelnienia środkowego). Różnica między tymi dwoma rodzajami uszczelnień polega na tym, ze stosuje się w ich produkcji różną ilość uszczelek przylgowych, których głównym zadaniem jest połączenie płaszczyzny ramy ościeżnicy z ramą skrzydła. W oknach typu AD są dwie uszczelki (uszczelka wewnętrzna i zewnętrzna). Okna typu MD mają 3 uszczelki - tutaj stosuje się dodatkowo środkową uszczelkę, co powoduje, że takie uszczelnienie w oknie jest lepsze niż w tych o typie AD.

Samodzielne uszczelnianie okien

Jeśli wydaje się nam, że uszczelnienie okna zamontowane fabrycznie jest niewystarczające, możemy uszczelnić okno dodatkowo domowymi sposobami. Należy przy tym uważać na to, aby nie zablokować sobie totalnie dostępu do świeżego powietrza z zewnątrz. Wnętrza bez obiegu świeżego powietrza, zamknięte na 100% nie są wnętrzami, w których człowiek czuje się dobrze. Jest to doskonałe środowisko do wylęgania się grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia człowieka. Do uszczelnienia okien domowym sposobem będzie służył nam silikon, taśma uszczelniająca, a także pianka. Wszystkie te materiały budowlane są do kupienia w każdym sklepie z narzędziami oraz materiałami budowlanymi. Należy dokładnie wiedzieć w których miejscach można uszczelnić okna.

okno uszczelnienie MD
okno uszczelnienie MD

Uszczelki okienne, które są dobrej jakości, muszą stanowić barierę dla uciekania ciepła, a także stanowić barierę dla wody, która może chcieć dostawać się do wnętrza, gdy pogoda jest dżdżysta.

O samodzielnie uszczelnianie okien muszą zadbać ci, którzy kupują okna bez montażu. Wówczas firma dostarcza po prostu okna pod dom, a o resztę musimy zatroszczyć się sami. Koneczne jest więc przyswojenie sobie kilku kluczowych zasad: po pierwsze, od wewnątrz izolujemy pomieszczenia materiałami, które są paroizolacyjne ( a więc sprawdzą się świetnie wszelkiego rodzaju folie paroszczelne, a także materiały silikonowe). Od zewnętrznej strony należy uszczelniać okna materiałami, które są paroprzepuszczalne. Są to wszelkiego rodzaju pianki, a także folie paroprzepuszczalne.