Czy ciepły montaż okien się opłaca?
Budownictwo energooszczędne jest coraz częściej stosowane na szeroką skalę z wielu powodów. Jednym z nich jest opłacalność takich rozwiązań w perspektywie długoterminowej. Dzięki innowacjom wykorzystywanym przez budownictwo energooszczędne możliwe jest zaoszczędzenie dużej ilości energii, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Kolejnym nie mniej ważnym aspektem nowoczesnych domów ekologicznych jest pozytywny wpływ na zdrowie ich mieszkańców. W budynkach stawianych zgodnie z zasadami energooszczędności jest również mniej hałasu, panuje korzystny mikroklimat. W zasadzie jedyną ich wadą może być stosowanie materiałów wyższej jakości, co wiąże się z wyższymi kosztami budowy takich obiektów. Po kilku latach jednak, wszystkie koszty powinny się zwrócić. Żeby dom był energooszczędny w pełnym znaczeniu tego słowa, powinien posiadać okna o wysokich parametrach izolacyjnych. Muszą być one określonej wielkości, a także odpowiednio rozmieszczone.
Żeby okno było energooszczędne...
Żeby okno było energooszczędne, konieczne jest wykonanie go z określonych materiałów. Muszą być one dobrej jakości, najlepiej kupione od sprawdzonego producenta. Jednakże warto mieć na uwadze, że nawet doskonałej jakości okna, wykonane z najwyższej jakości materiałów, pochodzące ze sprawdzonego źródła, nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli nie zostaną poprawnie zamontowane. Niewłaściwy montaż może sprawić, że energia będzie uciekała przez szczeliny powstałe w przestrzeni międzyokiennej. Wówczas wszystkie zastosowania budynku energooszczędnego do niczego się nam nie przydadzą. Pomieszczenia będą szybko traciły ciepło, konieczne stanie się ich dogrzewanie, koszty eksploatacji budynku wzrosną.
Żeby zapobiec możliwym stratom energii należ zadbać o ciepły montaż okien. Polega on na dodatkowym zabezpieczeniu przestrzeni w okolicy okna. Obecnie do montażu okien stosuje się dwa rozwiązania. Jednym z nich jest tradycyjny montaż, drugim natomiast ciepły montaż okien. Pierwszy z nich opiera się na użyciu jedynie termoizolacyjnej pianki PUR. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników, choć wielu osobom wydaje się niewystarczające. Zwolennicy ciepłego montażu okien, oprócz standardowej pianki PUR widzą konieczność użycia również folii izolacyjnych. Od strony zewnętrznej okien używane są folie wodoodporne i przepuszczające parę wodną, na wewnętrznej stronie ściany używa się folii paroizolacyjnych. Taki schemat nie jest jednak regułą. Ciepły montaż opiera się jednak na dodatkowych zabezpieczeniach okien, ponieważ użycie samej pianki termoizolacyjnej wydaje się niewystarczające.
Czy ciepły montaż okien się opłaca?
Niektórzy w swoich planach budowy domu nie przywiązują wystarczającej wagi do odpowiedniego montażu okien. Wybierają rozwiązanie najtańsze, a więc zredukowanie zabezpieczeń okien do minimum. Jest to wciąż rozwiązanie najpowszechniejsze w polskim budownictwie. Przepisy prawa budowlanego dotyczą bowiem parametrów samych okien, nie uwzględniają jednak takich kwestii jak odpowiedni ich montaż. Nie trudno się jednak domyślić, że tego typu sposób oszczędzania na dłuższą metę przyniesie straty finansowe. Nieodpowiedni montaż okien osłabia ich parametry izolacyjne, a co za tym idzie, sprawia, że przestają spełniać one swoją funkcję. Jeżeli pozostawimy źle zabezpieczone okna na długi czas, możemy ponieść poważne straty. Budowa domu jest to bowiem inwestycja na lata i ewentualne zyski, czy straty liczone są na przestrzeni lat. W tej perspektywie mówimy o naprawdę dużych kwotach pieniędzy zużytych na dodatkowe dogrzewanie budynku. W porównaniu do nich zarówno koszt, jak i czas przeznaczony na ciepły montaż okna wydają się znikome.