Właściwości szyb zespolonych
Zakup okien jest jednym z ważniejszych zakupów do domu. Okna będą nam służyły przez długi czas, ważne jest więc zastanowienie się jakie parametry powinny one posiadać. Kluczowym elementem okna jest szyba. To od jej właściwości będzie zależało czy w pomieszczeniu będzie ciepło, czy też przez okno będzie uciekała duża ilość energii. Jeżeli chodzi o szyby, najczęściej wybierane przez konsumentów są szyby zespolone 4/16/4. Cechą charakterystyczną tego rodzaju szyb jest obecność gazu szlachetnego (argonu) pomiędzy taflami szkła, z których są zbudowane.
Co nam daje użycie szyb zespolonych?
Użycie gazu pomiędzy warstwami szyby zespolonej sprawia, że charakteryzuje się ona mniejszym współczynnikiem przepuszcalności ciepła. Jest to bardzo ważna kwestia z wielu względów. Mniejszy współczynnik przenikania ciepła, to przede wszystkim lepsze właściwości izolacyjne. Okna wyposażone w szyby zespolone jest bardzo często stosowana w budownictwie energooszczędnym, którego główną ideą jest minimalizowanie strat energii z budynku, a czerpanie możliwie największej jej ilości z otoczenia. Okna nam to umożliwiają. Budownictwo energooszczędne zaleca instalowanie dużych okien od południowej, nasłonecznionej stronie budynku, małe okna są stosowane po przeciwnej, północnej stronie. Małe okna zapobiegają stratom energii, natomiast duże nastawione są na jak największe pobieranie energii słonecznej z zewnątrz. Żeby jednak bilans energetyczny wychodził na plus, konieczne jest zapobieganie stratom energii. Właśnie dlatego okna muszą być szczelne, a współczynnik przenikania ciepła powinien być niski.
Zastosowanie okien energooszczędnych sprawia, że potrzeba dodatkowego ogrzewania pomieszczenia zostaje zredukowana do minimum. Niekiedy dodatkowe ogrzewanie nie jest w ogóle konieczne. Podczas cieplejszych miesięcy w energooszczędnym pomieszczeniu panuje przyjazny człowiekowi mikroklimat, występuje duża wilgotność powietrza, temperatury natomiast są niższe niż na zewnątrz. W dłuższej perspektywie rozwiązania energooszczędne pozytywnie wpływają na zdrowie domowników.
Szyba zespolona dobrej jakości
Przed zainwestowaniem pieniędzy w okna wyposażone w szyby zespolone, warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne modele mogą znacznie różnić się od siebie jakością. Przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona gazem – najczęściej jest to argon, lub krypton. Jeżeli gaz nie uchodzi z szyby w dużej ilości, wówczas cechuje się ona niskim współczynnikiem przenikania ciepła i tym samym dobrą izolacją. Nie ma jednak takich szyb zespolonych, z których gaz nie uchodził wcale. Jest to proces naturalny, dlatego szyby zespolone charakteryzują się określonym czasem przydatności do użytku. Z czasem tracą swoje izolacyjne właściwości.
Szyba szybie nierówna i warto pamiętać, że z szyby dobrej jakości, gaz nie powinien uchodzić w stopniu większym niż jeden procent rocznie. Jeżeli ubytek jest większy, musimy liczyć się z tym, że szyba zespolona szybko straci swoje izolacyjne właściwości. O jakości szyby świadczą przede wszystkim użyte do jej produkcji materiały. Warto zainwestować w szyby dobrej jakości ponieważ wydłuży to znacznie czas ich użytkowania przy zachowaniu dobry właściwości izolacyjności termicznej.