Szyba zespolona - jak jest zbudowana

Coraz większa liczba producentów oferujących produkty stolarki okiennej posiada w swojej ofercie nowoczesne szyby zespolone. Takie szyby są wytwarzane dzięki zaawansowanym technologiom, które umożliwiają produkcję szyb niezwykle płaskich oraz wytrzymałych. Każda szyba zespolona jest tworzona na bazie specjalnego szkła typu float. Jest to szkło, które charakteryzuje się dużą przepuszczalnością światła słonecznego, ale jednocześnie może ono chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia czy nawet stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe. Płaskie szkło typu float odgrywa bardzo ważną rolę w budowie szyb zespolonych, a wynalezione zostało w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Szkło typu float to bardzo ważny, ale nie jedyny element tworzący nowoczesną szybę zespoloną. Do budowy takich szyb wykorzystuje się także inne elementy, spośród których należy wyróżnić przede wszystkim ramkę dystansową aluminiową, wysokiej jakości sito molekularne (pełniące rolę pochłaniacza wilgoci, jest to też absorbent pary wodnej), a także odpowiednie środki uszczelniające (na przykład tiokol lub silikon).

Komory w szybach zespolonych

Szyby zespolone są obecnie stosowane na coraz szerszą skalę, ponieważ odznaczają się wieloma zaletami. Przede wszystkim te zaawansowane technologicznie produkty stolarki okiennej odznaczają się doskonałą izolacyjnością cieplną. W takich szybach został obniżony współczynnik k (jest to wskaźnik izolacyjności ciepła), a stało się to możliwe dzięki zastosowaniu w trakcie procesu produkcji specjalnych termoizolacyjnych powłok lub szyb dwukomorowych.

szyba zespolona przekrój

Na rynku można zetknąć się zarówno z szybami zespolonymi jednokomorowymi, jak i wielokomorowymi. Bez względu jednak na ilość komór, każda z szyb musi posiadać wyżej wymienione elementy, a więc szkło typu float, sito molekularne pochłaniające wilgoć oraz ramkę dystansową aluminiową. Szyba zespolona jednokomorowa charakteryzuje się pojedynczą taflą szkła, natomiast w przypadku szyb o dwóch czy trzech komorach stosuje się więcej tafli.

Niezależnie od tego, czy będziemy mieć do czynienia z szybą zespoloną jedno czy dwukomorową, warto wiedzieć, że funkcjonalność takiego produktu jest zależna od wielu czynników. Dlatego wybierając szybę zespoloną, warto w trakcie zakupu zwrócić uwagę, czy nie posiada ona zarysowań na powierzchni, czy odznacza się odpowiednim wskaźnikiem izolacji oraz czy szyby są wolne od kolorowych nacieków. Chcąc nabyć wysokiej jakości szybę zespoloną, można też zwrócić uwagę na to, czy dana szyba posiada właściwy certyfikat.