Szerokość i głębokość okna. Można się pomylić!

W życiu często okazuje się, że rzeczy teoretycznie najprostsze, sprawiają ludziom najwięcej problemów. Tak też jest w  przypadku podstawowym parametrów służących do opisywania wielkości różnych rzeczy. I oto nierzadko zdarza się, że mieliśmy idealny projekt i wszystko wymierzone co do milimetra, a kupiony meble, sprzęt czy na przykład okno, nie pasują do przygotowanego otworu. A to dlatego, że ludziom tylko wydaje się, że rozumieją określone pojęcia.

Jak definiować głębokość i szerokość okna.

Wysokość, szerokość czy długość nie są bowiem intuicyjnie przypisywane do obmiaru, a oddają konkretny parametr. Dlatego zawsze warto na pewno sprawdzić, czy to co my mamy na myśli, myśląc o szerokości, jest nią naprawdę. W przypadku wymiarów okien, dość ciekawymi i, wbrew pozorom, nie tak oczywistymi parametrami są szerokość i głębokość okna. Otóż w katalogach, rysunkach technicznych i szkicach bardzo często podaje się szerokość okna od jednej skrajni do drugiej skrajni i opisuje się te wielkość pod pojęciem szerokości całkowitej "S". Natomiast w przypadku głębokości "H" uwzględnia się odległość między najbardziej wewnętrznym i najbardziej zewnętrznym elementem, składającym się na dany model okna. I na tak przygotowanych rysunkach i przekrojach niby wszystko się zgadza. Mamy konkretny przekrój i konkretne wartości "S" i "H". Problem pojawia się najczęściej w momencie, kiedy ów rysunek techniczny staje się konkretnym oknem - nie figurą 2D a 3D, a więc bryłą przestrzenną.

szerokość i głębokość
Szerokość i Głębokość

Dlatego właśnie przy wyznaczeniu takich paramentów okna, jak jego szerokość i głębokość, dużo bardziej przydają się rozwiązania wynikające z właściwej normy. W normie PN-EN 12608:2004 podaje się właściwe metody wymiarowania kształtowników okiennych, które, zgodnie z nią ,oznaczone są symbolami "W" - szerokość i "D" głębokość. Wyznaczone w nomie wielkości służące do opisania podstawowych paramentów i wielkości okna, opierające się na wymiarowaniu kształtowników, to jedyna i prawidłowa metoda obmiaru, która pozwala w czytelny i jednoznaczny sposób zobrazować wielkość danego modelu, w sposób nie budzący rządnych wątpliwości. Dzięki temu klienci mają łatwiejszą pracę do wykonania i bardziej przystępne parametry, do których mogą dostawiać prace budowalne bez tracenia czasu na poprawki i korygowanie niepotrzebnych nikomu błędów.