Ciepłe okno w każdym domu

Okno to jedno z najważniejszych części każdego domu. Dzisiejsze technologie pozwalają na tworzenie okien energooszczędnych, które pozwalają nam na generowanie mniejszych kosztów za ogrzewanie. Według najnowszych badań oraz wielu przeprowadzonych certyfikatów cieplnych możemy śmiało stwierdzić, że większość ciepła z naszego mieszkania ucieka właśnie przez okna! Cienkie okna, które jeszcze widzimy w wielu budynkach i mieszkaniach niestety bardzo często oddają bardzo dużo ciepła na zewnątrz. W związku z czym jesteśmy zmuszeni grzać jeszcze więcej, co nie przynosi żadnego efektu.

Nowoczesne, energooszczędne okna PCV doskonale radzą sobie z tego rodzaju problemem. Dzięki temu, że są zdecydowanie grubsze od zwykłych okien plastikowych, stanowią świetną izolację między mieszkaniem, a dworem. Dobre okna powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale również dobrze funkcjonować. Okna PCV to propozycja zarówno dla mieszkań, domów, jak i biur. Okna tego rodzaju są odpowiednio profilowane, aby zatrzymywały w pomieszczeniach jeszcze więcej ciepła. Energooszczędne rozwiązania to droższy koszt zakupu, ale dużo tańsze użytkowanie. Jeśli dokładnie obliczymy sobie, ile kosztuje nas ogrzewanie przy zwykłych oknach, bardzo szybko dowiemy, że wybierając energooszczędne okna naprawdę oszczędzimy.

zdjęcie termowizyjne domu
zdjęcie termowizyjne domu

Czym tak właściwie jest takie okno?

Wizualnie prawie nie różny się od tych, które spotykane były do tej pory. Miernik przepuszczalności termicznej to jeden z mniejszych szczegółów, który okna te wyróżnia. Energooszczędne okna PCV to Uw<0,8. Widzimy zatem ogromną różnicę w przepuszczaniu ciepła. Po czym poznamy tego rodzaju okna? Na pewno naszą uwagę zwrócą zdecydowanie grubsze ramy - grubsza rama oznacza większą izolację. Zwróćmy uwagę na szyby! To bardzo ważny element okien energooszczędnych, które zawierają cały pakiet szyb termoizolacyjnych. Jeśli więc widzimy cienkie okna, z pewnością nie jest to takie rozwiązanie, o jakie nam chodzi. Uszczelka o szerokości 8mm to standard. Niestety zwykłe okna nie posiadają aż tak szerokiej, która chroniłaby nas przed zimnem. Jak zatem widzimy okna PCV to nie taka łatwa sprawa, jak mogło się nam wydawać. Bardzo ważne jest to, aby sam zakup był sprawdzony i przemyślany. Okna powinny mieć przeprowadzone odpowiednie badania i posiadać certyfikaty. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że przyniosą nam takie oszczędności, jakich się spodziewamy.

Sam montaż okien PCV powinien być nienaganny. Koszt okna jest dość wysoki, ponieważ mamy tu zastosowane nowoczesne rozwiązania, a i samego materiału jest znacznie więcej niż w przypadku popularnych okien. Dlatego nie warto oszczędzać na profesjonalnym montażu. Źle zamontowane okno będzie równoznaczne z wyrzuceniem swoich pieniędzy w błoto. Wybrany przez nas dekarz powinien mieć doświadczenie w montowaniu tego rodzaju okien. Warto więc inwestować w energooszczędne rozwiązania, pod warunkiem, że dopilnujemy jego wszystkich szczegółów - od zakupu do samego montażu. Wtedy już po roku będziemy mogli policzyć oszczędności.