Ceny okien PCV. Skąd się biorą?

Dominacja okien PVC w budownictwie mieszkaniowym nie ulega żadnej wątpliwości. Co powoduje, że inwestorzy najczęściej wybierają popularne „plastiki”? Wydaje się, że w grę wchodzą dwie kwestie. Pierwsza, to relatywnie niska cena produktu w porównaniu do takich samych konstrukcji drewnianych lub aluminiowych. Druga, to często wychwalana „bezobsługowość”, czyli łatwość, a właściwie rzekomy brak konieczności wykonywania kosztownych zabiegów konserwacyjnych.

Niewątpliwie zarówno dobra cena, jak i łatwość pielęgnacji to mocne argumenty przemawiające za zakupem okna PVC, ale czy starannemu i świadomemu inwestorowi powinno to wystarczać do podjęcia decyzji o zakupie? Naszym zdaniem opieranie się wyłącznie o te dwie ważne, ale wcale nie najważniejsze przesłanki jest dalece niewystarczające, aby z satysfakcją użytkować okna przez dłuższy okres czasu.

Skąd się bierze cena okna PVC?

Pomińmy na razie kwestie pielęgnacji okien, bo to ma znaczenie bardziej estetyczne niż techniczne. Warto skupić się na… cenach. Skąd się bierze cena okna PVC? Odpowiecie, że o cenie okna decyduje jego jakość! Odpowiedź tyle prawidłowa co i jasna, bo co oznacza pojęcie „jakość”? Możemy iść o zakład, że dla każdego nabywcy oznacza to zupełnie co innego, a na dodatek przedstawiane będzie przy użyciu pojęć równie niejednoznacznych jak owa mityczna „jakość”. Zgodzilibyście się, że okno PVC dobrej jakości powinno być starannie wykonane, z porządnych materiałów, powinno być szczelne, i nie powinno się wyginać? Wydaje się oczywiste, że większość nabywców w podobny sposób zdefiniowałaby wysoką jakość okna, tylko co z tego dla nich wynika? Dokładnie nic! A dlaczego?

Okno PCV
Okno PCV

Ponieważ cały czas mówiąc o oknie PVC, produkcie było nie było technicznym do jego opisu używamy pojęć potocznych i wieloznacznych. Okno dobrej jakości powinno być starannie wykonane. No powinno być, tylko co to znaczy? Jak zmierzyć poziom staranności? Jak określić staranność wykonania jednego okna PVC w porównaniu z innym oknem PVC?

A porządny materiał, z którego ma powstać wasze okno, to… . No właśnie, co decyduje o zakwalifikowaniu różnych przecież komponentów, z których powstaje każde okno PVC do grupy porządnych lub nieporządnych?

Jakość okna PCV

Czy okno powinno być szczelne? Oczywiście, że powinno, tylko co to znaczy szczelne? W jakich warunkach powinno być szczelne i na ile? Wydaje się wam, że dzielimy teraz włos na cztery? Nic podobnego. Po pierwsze w zakresie szczelności powietrznej okien PVC istnieją wymagania wynikające z konkretnych przepisów techniczno-budowlanych, nazwijmy je wymaganiami minimalnymi. Wymagania minimalne musi spełnić każde okno sprzedawane na rynku, ale czy spełnienie wymagań minimalnych oznacza, że okno jest już wystarczająco szczelne dla każdego inwestora, dla każdego budynku, w każdym miejscu? Nic z tego.

A co z tym wyginaniem okien PVC? Uważacie, że okno wysokiej jakości nie powinno się wyginać, czy jak to przenosi się z okien drewnianych nie powinno paczyć się. Stawianie takiego wymagania wydaje się być trochę na wyrost. Każde okno, nawet takie ze stali, w określonych warunkach będzie się wyginało. Problemem nie jest samo „wyginanie się” okna PVC, ale… trwałość takiego odkształcenia. Pod wpływem temperatury albo parcia wiatru okno z pewnością ugnie się. O jego „jakości” przesądzać będzie zatem nie tyle sam fakt ugięcia, ale czy po ustąpieniu czynnika powodującego ugięcie okno wróci do pierwotnego kształtu, a przynajmniej, czy ugięcie nie spowodowało trwałej utraty funkcjonalności i właściwości okna.

Co więc decyduje o „jakości” okna? Za co warto zapłacić? O tym w kolejnym artykule o dobrych oknach PVC.